sempozyum

15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinin 5. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda anma etkinlikleri programı gerçekleştirildi.

Programa Vali Avni Çakır ile eşi Bahar Çakır, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile İl protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Valimiz Avni Çakır, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu ve Kastamonu Milletvekili Metin Çelik birer konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan “15 Temmuz” konulu bilgilendirme konuşması yaptı.

15 Temmuz gecesinde halkın sokaklarda, meydanlarda, Çanakkale Savaşında, İstiklal harbinde olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olduğunu belirterek, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye’nin var olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Atalan konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Devlet kurumlarının içerisine sızmış FETÖ’cü hainler tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi Türk tarihinde unutulmamak üzere yerini almıştır. 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen FETÖ’cü vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz, bu darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğratmıştır. Ülkesine ve demokrasiye sahip çıkmak amacıyla meydanlara inen ve darbeye karşı direnen savunmasız 250 masum insan şehit edilmiş, 2.193 vatandaşımız da ağır şekilde yaralanmıştır.

Milletimiz 15 Temmuz gecesi sokaklarda, meydanlarda, tıpkı Çanakkale Savaşında, İstiklal Harbinde olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.”

Ecdadımızın tarihte gösterdiği şanlı mücadelenin, milletimizin 15 Temmuz gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkeleri etrafında birleşerek yaptığı kahramanlıkların yaşadığımız badireleri atlatmamızda ve istikbale yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edeceğini belirten Prof. Dr. Atalan, 15 Temmuz’da ülkemizin yaşadığı büyük felakette canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle ve minnetle andığını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından program, İl Müftülüğü ilahi grubu tarafından ilahilerin okunması, kahramanlık türküleri, Sancak Koşusu katılım belgelerinin verilmesi etkinlikleri ile devam etti.

 

Son Haberler