sempozyum

2021 Yılı İstiklal Yolu etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından "Geçmişten Günümüze İstiklal Yolunun Tarihi Paneli" Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panele Vali Avni Çakır, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan ile davetliler katıldı.

Pandemi tedbirleri dikkate alınarak İstiklâl Yolu’nun tarihinin ele alındığı panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan; “Bir yolu düşünün ki, her bir adımı bin bir emekle dokunan. Bir yol düşünün ki, her adımda bağımsızlığa biraz daha yaklaştıran. İnebolu’dan Kastamonu’ya uzanan kutlu bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin en önemli yapı taşlarından biri olan 340 km’lik İstiklal Yolu, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük bir katkı sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul ve Rusya’dan gemilerle İnebolu’ya getirilen silah ve mühimmat 3 yıl boyunca yaz, kış demeden İstiklal Yoluyla Ankara’ya ulaşmıştır. Bu dönemde Başkumandan olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da’ sözü mücadelenin başarısı için İstiklal Yolu’nun ne kadar önemli göstermektedir. Bu mücadele sürecinde eli silah tutan her genç cephede savaşırken, kadınlar ve çocuklar cephede belki de 5-6 dakikada harcanacak mühimmatları 3 haftada kağnılarla Ankara’ya büyük mücadele taşımakta, destanlarla dolu Türk tarihine yeni bir destan eklemektedirler. Birçok kahramanı olan bir destandır. Cephanelikleri tipiden korumak kendini siper eden Şerife Bacı’dan, erkek kılığına girerek cephede savaşan ve ölene kadar da üniformasını çıkarmayan Halime Çavuş’a, yetmiş yaşında top mermisini omuzlayıp taşırken, kendisine yardım edilmeden Kastamonu Bölgesi Komutanı Muhittin Paşa’ya ‘Bana yardımı bırak, düşman gemileri geliyor. Git bir sandık cephanede sen omuzla’ diyen Hamamcı Kadı Salih Reis’ten, daha nice nice isimsiz kahramanlara. Mücadele süreci sonrasında TBMM tarafından 11 Şubat 1924 tarihinde yapılan 99’uncu oturumda 66 numaralı kanunla İnebolu’ya Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Yine bu mücadele sonrasında bu hatta yer alan halk Milli Mücadelenin ana ruhunu unutmamıştır. Kendi imkanlarıyla fiziki, kültürel olarak vefa göstererek, İstiklal Yolu hakkında farkındalık oluşturmaya çalışmışlardır. Kastamonu yöresi cephe gerisinde kalmasına ve işgale uğramamasına rağmen İstiklal Savaşı’nda yer almış ve cephelere kadar uzanan lojistik sevkiyatın başlangıç noktası olmuştur” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise; “Kastamonu Şehitler Diyarı, Kastamonu Evliyalar Şehri, Kastamonu hiç işgale uğramadığı halde İstiklal Mücadelesi’nde en önde olan, en önde olan illerden bir tanesidir. Kastamonu olmasa ne olurdu, belki bağımsızlığımızı kazanırdık ama belki bugünkü vatan coğrafyasına sahip olmayabilirdik, belki bağımsızlık mücadelesini kazanırdık ama çok daha fazla şehit verirdik. Onun için İstiklal Harbini anlatabilmek için Kastamonu olmazsa olmazımız. Şimdi gözümde canlandırıyorum da, o yıllarda İnebolu Limanı’ndan Küre Dağlarını o günkü şartlarda aşacaksınız, Ilgazları aşacaksınız ve cepheye cephane taşıyacaksınız. Bunlar çok yüksek vatan sevgisi ve çok yüksek bir imanla olacak şeyler. Onun için Kastamonu Milli Mücadelede çok ayrı bire yere sahip. Onun için İstiklal madalyalı tek ilçemiz İnebolu olmazsa olmazımız bizim. Bugünkü şartlara baktığımız zaman, geçenlerde de tekrar dile getirmiştim ama bugünkü şartlarda bir bakıyorum ki, birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için net olmanın şartlarından bir tanesi aynı geçmişe sahip halde aynı kalp atışına sahip olmak ve geleceği de beraber düşlemek lazım. Yani mazide birlik, halde birlik lazım. Kısır çekişmelerin ötesinde olduğumuz zaman ben inanıyorum ki çok daha rahat ve çok daha büyük adımlar atacağız. Yine son dönem yaşanan tartışmalara baktığımız zaman, en son ki tartışmada geçen akşam belediye meclisinde de gündeme getirdim. Milli mücadelenin başkahramanı olmazsa olmazımız, asgari müştereğimiz, Anadolu’nun küllerinden yeni bir devlet ortaya çıkarmış büyük önderin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç kimsenin indinde tartışılacak bir tarafı yoktur. Atatürk bizim olmazsa olmazımızdır. Kırımız çizgimizdir. Sevmek zorunda değilsiniz fakat en azından susmak zorundasınız. Sevmeseniz bile içinizde tutun ne tutacaksanız. Böyle dile getirdiğiniz zaman kendinize olan sevgiyi de en aza indiriyorsunuz. Onun için doğrusu "Atatürk’ü sevmeyeni benim belediye başkanı olarak sevmem mümkün değil"  İnanıyorum ki memleketin büyük ekseninin de bu sevgisini hiç kimse ortadan kaldıramaz. Onun için gelin geçmişimizle halimizle geleceğimizi birlikte planlayalım, programlayalım ki muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilelim” dedi.

Vali Avni Çakır, Kastamonu’nun Milli Mücadeledeki önemini vurgulayarak; “Bugünden itibaren İstiklal Yolu etkinliklerimiz aynen Çanakkale gibi, aynen Sarıkamış’ta olduğu gibi Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde Türkiye çapında çok daha geniş kutlanacak. Yalnız bu sene pandemi şartlarından dolayı etkinliğimiz biraz daha dar bir katılım ile gerçekleşecek. Salı günü Gençlik ve Spor Bakanımızın da katılımıyla yürüyüşümüzü başlatacağız. Cuma günüde Kışla Parkı’ndaki karşılama ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamayla yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Bu süreçte atalarımızın vermiş oldukları mücadelenin, o günkü şartlarda ne tür zorluklarda bu mücadeleyi yaptıklarını ve vatanın kurulmasındaki katkıların daha iyi anlaşılması için, bu güzergahın çok iyi yaşanılması ve yaşatılması gerekiyor. Bu kapsamda Kastamonulu hemşehrilerimizde bu yürüyüşe daha çok katılması yönünde çabamız oldu. Pandemi şartlarından dolayı bu yıl 150-200 kişilik bir katılım ile bu yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Fakat pandemi şartlarından sonra Kastamonulu olup da, bu yol görmeyen hiçbir vatandaşımızın kalmamasını istiyoruz. Bu en büyük amaçlarımızdan bir tanesidir” şeklinde konuştu.

Oturum başkanlığını Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Yılmaz'ın yaptığı panelde, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu "Selçuklu'dan Osmanlı Devleti'ne Batı Karadeniz’de Ulaşım", Çankırı Karatekin Üniversitesi Arş. Gör. Dr. Yalçın Bazna " Osmanlı Devleti Döneminde İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara Hattı", Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alb. Hüsnü Özlü "Türk İstiklal Harbinin Lojistiği: İnebolu Yolu Üzerinden Yapılan Lojistiğin Değerlendirilmesi", Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Çiçek "Milli Mücadele Döneminde İstiklal Yolu", Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Çelebi "Cumhuriyetin İlk Yıllarında İstiklal Yolu'nun Genel Durumu" başlıklı konularda konuşma gerçekleştirdi.

Panelin ardından konuşmacılara Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serhat Yılmaz tarafından katılım ve teşekkür belgesi takdim edildi.