Üniversitemiz ile Trakya Üniversitesi arasında eğitim-öğretim, akademik ve kültürel iş birliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzalandı.

Trakya Üniversitesi Aşçılık Programı ile Üniversitemiz Aşçılık Programı arasında "Kardeş Mutfak" kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu arasında imzalanan protokol ile Aşçılık Programı öğrencileri arasında Üniversitelerin Aşçılık Programı öğrencileri arasında etkileşim,  sosyal ilişkileri geliştirmek, bilgi, değer, kültür paylaşımını zenginleştirmek; üniversiteler arası işbirliği ve desteği artırarak salgın döneminde bilgi ağını genişleterek eğitim-öğretim sürecine katkı sağlamak, Proje etkinlikleriyle iki yörenin bilgi, deneyim, mutfak kültürü ve değer paylaşımını sağlamak amaçlanıyor.

Kastamonu ve Edirne ilinin sahip olduğu zengin mutfak kültürlerinin bilinirliği, güvenirliği ve farkındalığının arttırmak olduğu protokol ile Kastamonu Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde bulunan Aşçılık Programlarının ulusal ve uluslararası anlamda tanıtımına katkı sağlaması planlanıyor.

Trakya ve Kastamonu Üniversitesi olarak iki bölümün akademisyenleri ile beraber gastronomi alanında eğitim, araştırma ve tanıtım üssü olmanın hedeflendiği protokol ile ayrıca Edirne ve Kastamonu menşeli tarımsal ürünler ve yöresel lezzetlerin ortaklaşa bilimsel çalışmalar yapacak.