sempozyum

“2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni”, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Toplu akademik yıl açılış törenine; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve devlet erkânının yanı sıra Bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler ve bütün üniversite rektörleri ile öğrenciler katıldı.

Açılışa törenine Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile birlikte Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Kasım Yenigün ve Prof. Dr. Ömer Küçük katıldı.

Törende ilk olarak Prof. Dr. Ali Tüfekçi’nin yönetimindeki İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası tarafından müzik dinletisi yapıldı. Ardından “Yükseköğretim” başlıklı Türk Yükseköğretimi’nin gelişimini ve şu anki mevcut durumunu anlatan bir video gösterimi gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmaları gerçekleştirdiği törenin sonunda, YÖK tarafından her yıl, “bireysel ve kurumsal” olmak üzere iki kategoride verilen “YÖK 2021 Üstün Başarı Ödülleri” de sahiplerini buldu.

Tören, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın konuşmasıyla başladı.

Konuşmasında teknolojik dönüşümlere dikkat çeken Prof. Dr. Özvar, bu dönüşümlere seyirci kalınmaması gerektiğini söyleyerek YÖK olarak büyük veri kullanımına özen göstereceklerini ifade etti.

Yükseköğretimde büyük veri kullanımının eğitimin kalitesini artıracağını belirten Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerden bu konuya duyarlı olmalarını istedi.

Türkiye’de iş gücü piyasasını dikkate alarak üniversitelerin kendi mezunlarının istihdam durumunu takip ettiği bir süreci de hayata geçireceklerini söyledi. Daha fazla uluslararası öğrencinin yer almasının üniversitelerin küresel görünümüne katkı sağlayacağını dile getirerek, Türkiye’nin dünyada uluslararası öğrenci kabulü bakımından ilk 10’da, Avrupa’da ise 5. sırada yer aldığı bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasına "Saygıdeğer hocalarım, sevgili öğrenciler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Üniversitelerimizin 2021-2022 yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesi elbette önemlidir ancak bunun yüz yüze eğitim tecrübesinin yerini tutmayacağı açıktır. Her türlü tedbiri aldık, eylül ayı başından itibaren okulları açtık” diyerek başladı.

Son dönemde yükseköğretim sisteminde atılan en önemli adımlardan birini kalite kurullarının oluşturulması olduğuna değinen Recep Tayyip Erdoğan, kalite kurulları aracılığıyla takip edilen izleme raporlarıyla birlikte kalite güvencesi sisteminin önemine değindi.

“Bugün burada 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni gerçekleştirmenin ve yüz yüze eğitime başlamanın sevincini yaşıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin başarılı bir eğitim öğretim yılını daha geride bırakacağına olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından, “YÖK Üstün Başarı Ödülleri”ni kazanan doktora öğrencisi ve danışman hocalarına ödüllerini takdim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca kurumsal ödülleri almaya hak kazanan üniversitelerin rektörlerine de ödüllerini verdi.